Co powoduje bóle po lewej stronie pod żebrami?

Dzien dobry, Odczuwam bol po lewej stronie, pod zebrami. Wydaje mi sie, ze jest to bol zoladka. Pojawia sie na wskutek stresu. Jest silniejszy kiedy jestem glodnay i godzine po jedzeniu. Bol jesy silniejszy kiedy leze na lewej stronie. Ulge odczuwam przy rozciaganiu i braniu oddechu. Mieszkam w Anglii, lekarz pierwszego kontaktu przepisal mi Omeprazol, ktory bralam regularnie, ale bol wrocil po kilku miesiacach. Prosze o porade. Co jest przyczyna i co nalezy robic?

Powinna Pani przede wszystkim wykluczyć przyczynę somatyczną.

Wachlarz objawów i poprawa po leku z grupy inhibitorów pompy protonowej pozwala przypuszczać, że przyczyna znajduje się w żołądku ( np. zapalenie błony śluzowej, nadżerki, choroba wrzodowa, przepuklina rozworu przełykowego ).

Dokładniejsze poznanie przyczyny będzie zapewne możliwe jedynie po wykonaniu gastroskopii.

Stres jest jednym z rewelatorów dolegliwości żołądkowych i może nasilać ich objawy.
Warto nauczyć się z nim radzić, żeby ograniczyć zaostrzenia dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl

Witam Panią. Przede wszystkim najważniejsza jest teraz diagnoza. Nie mam jasności czy ona została postawiona, czy lekarz w odpowiedzi na objawy zalecił Pani leki (wówczas leczenie objawowe może okazać się nieskuteczne). Przede wszystkim Pani stan zdrowia somatycznego powinien zostać dokładnie przebadany. Oczywiście możliwe jest, że Pani objawy mają naturę psychosomatyczną (czyli objawy somatyczne są wywołane przez to co dzieje się w sferze psychicznej). Gdyby tak się okazało potrzebowałaby Pani kontaktu bezpośredniego z psychologiem. Jednak na początku ważne jest rozpoznanie natury Pani objawów. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/