Co powoduje problemy z pamięcią w trakcie nauki?

Mam 40 lat i poważny problem z pamięcią w trakcie nauki. Moja pamięć, zarówno krótkotrwała, jak i długotrwała pozostawia wiele do życzenia. Martwi mnie to bardzo ponieważ jestem w trakcie przygotowań do obrony. Nie jestem w stanie powtórzyć niczego, o sensownym złożeniu zdań nie ma mowy:(

Witam!
Prawdopodobnie są to raczej problemy z koncentracją uwagi - Pani wiek nie daje podstaw do utraty pamięci. Jeżeli jest Pani przed "ważnym egzaminem życiowym", to prawdopodobnie stan napięcia emocjonalnego i lęk jest odpowiedzialny za sygnalizowane problemy. Wskazana psychoterapia lub proszę sobie zorganizować "Trening autogenny" Schultza i się wyciszyć. Więcej wiary w siebie!!!
Powodzenia
W. Łuczkowski.