Co powoduje zaniki pamięci u 18latki?

Witam. Mam 18lat,a ostatnio zdarzają mi się zaniki pamięci. Nie pamiętam co robiłam poprzedniego dnia lub zapominam wypowiadane słowa na dzień następny itp. Proszę o podpowiedź czym to może być spowodowane

Witam Panią
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia
Pani prowadzi. Czy przeżywa lub przeżywała
Pani jakieś stresujące sytuacje?
Problemy z pamięcią i koncentracją u ludzi
młodych najczęściej spowodowane są
brakiem snu, stresem, przemęczeniem,
lub zażywaniem substancji psychoaktywnych.
Towarzyszą też nerwicy, stanom lękowym i depresji.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany.
W takim przypadku najlepszym sposobem dotarcia
do przyczyny i znalezienia właściwego rozwiązania
problemu jest konsultacja z psychologiem
i ewentualnie terapia psychologiczna.
Jeżeli żadne z powyższych u Pani nie występują,
to należy koniecznie skonsultować problem
z neurologiem, który pokieruje dalszą ścieżką diagnostyczną
i zastosuje odpowiednie leczenie.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry, opisane objawy mogą mieć różne przyczyny. Nie wiem czy to, co Pani opisuje jako zapominanie dotyczy trwałej niemożliwości przypomnienia sobie dokładnie przebiegu wydarzeń czy tylko chwilową niemożnością, która po skupieniu się pozwala na odtworzenie przebiegu np. dnia poprzedniego. Osłabiona koncentracja bowiem może powodować wrażenie, że nasza pamięć szwankuje. Nie jest to jednak tożsame z zanikami pamięci. Naturalnym zjawiskiem jest selekcjonowanie informacji w naszej pamięci poprzez pomijanie tych mniej znaczących, rutynowych czy tych, które aktualnie nie są nam potrzebne i jednoczesny powrót do tych zasobów pamięciowych po niewielkim wysiłki. Jednak ta selekcja i naturalny powrót do drugorzędnych informacji może być utrudniona gdy występują czynniki obciążające tj. stres, przemęczenie, niedobór snu, alkohol, niektóre leki, zaburzenia hormonalne. Jest Pani osobą młodą i znajduje się w okresie dojrzewania, który sam w sobie jest jednym z takich czynników. Charakteryzuje się bowiem obniżoną koncentracją i zaburzeniami uwagi. To czas, w którym następuje bardzo dynamiczny rozwój hormonalny i zmiany te są bardzo obciążające dla organizmu. Jeżeli czynniki, które wymieniam wyżej dodatkowo pojawiają się właśnie w okresie dojrzewania, to może wpływać znacznie na pogorszenie funkcjonowania również w taki sposób jak Pani to opisuje. Niezależnie od tego namawiam Panią na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu celem skonsultowania sprawy. Może warto skontrolować Pani stan ogólny pod kątem medycznym w ramach profilaktyki. Pozdrawiam serdecznie.