Co prawdopodobnie mi dolega?

Dzień dobry, Od już ponad dwóch lat szukam odp na pytanie co mi dolega. Byłam już u wielu lekarzy, miałam robione różne badania. Zaczęło się od uczucia wypychania oka. Potem doszło mrowienie ciała l, uczucie pieczenia w stopach, bóle stawów, mięśni, osłabienie. Neurolog stwierdził ze to nerwica, reumatolog zlecił badania pod katem barttonelli, która wyszła w klasie Igg. Leczenie antybiotykiem 6m dało trochę ulgi, jednak teraz objawy powróciły. Miałam robione echo serca z powodu boli w klatce-nic, MRI głowy-nic, badanie krwi od a-z nic. Gastroskopia, gdzyz miałam okropne nudności i wstręt do jedzenia. Teraz mam bóle kręgosłupie w okolicy lezdzwiowej, nie mogę spać w nocy, okropna bezsenność. Już nie wiem gdzie bym mogła się udać i kogo prosić o pomoc!!!!

Szanowna Pani,

dodatkowo wskazana jest diagnostyka podłoża psychogennego - zalecana jest konsultacja psychiatryczna.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś