Co robić, aby udało się utrzymać ciążę?

Jestem w 15 tyg ciąży wczoraj dr na badaniu iść powiedział że jest słabe tętno 75 uderzeń serca na minutę. Kazał mi przyjść za tydzień i powiedział że raczej nic z tego nie będzie. Co mam robić by jednak udało się i było dobrze?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

powyżej 14. tygodnia życia płodu tętno powinno wynosić ok. 110-150 uderzeń serca na minutę, wartości poniżej określa się mianem bradykardii. Powolne tętno płodu, jak i przyspieszone, czyli tachykardia, stanowią zagrożenie dla rozwoju, a nawet życia płodu.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://parenting.pl/bradykardia-plodu.

Przewlekła bradykardia może być wynikiem wad genetycznych płodu, a na tym etapie ciąży może prowadzić nawet do jego obumarcia. Niestety jedyne, co może Pani zrobić, to zachować spokój i nie tracić nadziei. Kolejna wizyta i badanie USG, zgodnie z zapowiedzią ginekologa, powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badania-prenatalne-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.