Co robić przy puchnięciu nóg w ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 5 miesiącu ciąży. Dziecko rozwija się prawidłowo, badania genetyczne przeprowadzone i wszystko jest ok,moje wyniki krwi i moczu są wporządku. Przyjmuje euthyrox 50 raz dziennie ponieważ miałam za wysokie tsh i prawdopodobnie mam poczatek hasimoto. Od miesiaca mam problem z puchnieciem nog oprocz tego czuje się swietnie. Nie wymiotuje,mam energie. Jedynie problemem sa spuchniete stopy. Po wstaniu z lozka mam stopy normalne ale jak troche pochodze zaczynaja mi puchnac. Ginekolog nastraszył mnie,ze jak mi to nie minie to bede musiała pojechac do szpitala. Bardzo prosze o pomoc .Co moge zrobic? czy ktos jest w stanie mi pomoc zebym nie musiała lezec w szpitalu i czy same spuchniete stopy sa powodem do lezenia w szpitalu? Bardzo prosze o odpowiedz. Przyjmuje zestaw witamin dla kobiet w ciazy dodatkowo potas i magnez oraz kwasy omega i pije 3 litry dziennie wody mineralnej oraz jem warzywa i owoce. Nie sadze zeby czegokolwiek mi brakowało.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

W pierwszej kolejności chcielibyśmy pogratulować Pani ciąży i tak pięknego okresu, jaki teraz Pani przeżywa. Jest to czas wyjątkowy, w którym również należy bardziej niż dotychczas zadbać o zdrowie swoje oraz dziecka.

Bardzo dobrze, że wszystko przebiega prawidłowo podczas ciąży, a Pani wykonuje wszystkie niezbędne badania diagnostyczne oraz przyjmuje witaminy, ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Objaw, który Pani opisuje, czyli puchnięcie stóp to niestety częsta przypadłość wśród kobiet w ciąży. Na taki stan może mieć wpływ wiele przyczyn. Jest to częsty objaw zatrzymania wody w organizmie. Następuje gromadzenie się wody w różnych tkankach pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących podczas ciąży. Należy podkreślić, że spowolniony metabolizm również przyczynia się do puchnięcia i nagromadzenia wody.

Czasami natomiast puchnięcie i obrzęk okolic stóp, ud, czy rąk może wskazywać na zatrucie ciążowe, czy gestozę. Bardzo ważne w takim momencie jest regularne kontrolowanie ciśnienia krwi oraz obecności białka w moczu. W przypadku białkomoczu niezbędna może okazać się kontrola lekarska.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem ginekologiem, który oceni Pani aktualny stan zdrowia i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/zatrucie-ciazowe-gestoza

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-zatrucia-ciazowego

https://portal.abczdrowie.pl/nogi-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.