Co robić z tym pulsowaniem zęba w ciąży?

Dzień dobry Jestem po zakończeniu leczenia kanałowego zęba trzonowego. Założono mi uzupełnienie. Od tej pory mija 32 godzina a ząb mnie bardzo boli, pulsuje i promieniuje do ucha. Jestem w 28 tygodniu ciąży. Nie pomaga paracetamol, przykładanie patyczka z dentoseptem czy zimne okłady. Otrzymałam antybiotyk Duomox 1G i pierwsza dawkę przyjęłam 8h temu. Czy antybiotyk pomoże na dolegliwości bólowe? Nie jestem w stanie normalnie spać i funkcjonować z powodu bólu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

decyzję o leczeniu kanałowym zęba podczas ciąży podejmuje się ze względu na możliwe działania niesłużące zdrowiu mamy i maleństwa. Jeżeli chory ząb w ciąży nie zostanie usunięty, wówczas dochodzi do osłabienia całego organizmu kobiety, która może być podatna na inne infekcje. Spotkać można stwierdzenie, że chory ząb infekuje cały organizm i może wówczas dojść np. do urodzenia wcześniaka. Zatem poddała się Pani zabiegowi, który docelowo przyniesie dobrostan Pani i dziecku. Wydaje się, że najtrudniejsze do zniesienia są pierwsze trzy doby po wizycie u stomatologa, po tym czasie następuje odczuwalna poprawa. W poniższych artykułach przeczyta Pani o możliwości zastosowania w Pani sytuacji leków przeciwbólowych, ważne, by były to środki i dawki dopuszczalne w Pani stanie. Jeśli dolegliwości będą bardzo dokuczliwe, nie będą przechodzić, lub będą się nasilać, konieczna jest konsultacja z lekarzem. https://zdrowie.parenting.pl/zeby-w-ciazy-kategoria

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba-w-ciazy-przyczyny-higiena-jamy-ustnej-leczenie-domowe-sposoby-na-bol-zeba

Z pomocą przyjść mogą również domowe sposoby takie jak płukanie jamy ustnej naparem z rumianku. O innych przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/bol-zebow-co-moze-oznaczac

Życzymy cierpliwości, powrotu do formy oraz spokojnego oczekiwania na rozwiązanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.