Czy prawidłowo postąpiłam z zębem?

witam jestem w 17 tc i ruszał mi sie ząbgdy go dotknełam on był na wylocie wiec sterylną penseta go wyjełam . nie mam opuchlizny nie mam goraczki i mnie nic mocno nie boli czy mogłam zaszkodzic w ten sposób dziecku ? dodam ze penseta dotknełam tylko usówanego zęba nic po za tym w jamie ustnej

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, wyrwanie zęba, który ledwo trzymał się w zębodole, nie jest czynnością zagrażającą ciąży, ponieważ nie użyto w tym przypadku znieczulenia, a ząb najprawdopodobniej wypadłby sam w najbliższym czasie. Wyrywanie zęba jest przeciwwskazane z powodu ryzyka wystąpienia krwotoku czy infekcji, jednak jeśli do tego nie doszło, nie ma czym się przejmować. Ząb w ciąży mógł wypaść z powodu niedoboru wapnia, o który warto byłoby zadbać w swojej diecie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba-w-ciazy-przyczyny-higiena-jamy-ustnej-leczenie-domowe-sposoby-na-bol-zeba

https://portal.abczdrowie.pl/bol-po-wyrwaniu-zeba-jak-dlugo-trwa-i-jak-sobie-pomoc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.