Co robić przy tej ostrej biegunce?

25 lat. Mam od 1.5 miesiąca problemy jelitowe. Początkowo ostra biegunka, przekształcone w regularne wypróżnianie dość luźnymi stolcami raz dziennie i okazyjne przeczyszczenie, stany podgorączkowe 37.2-37.9 (z reguły 37.6) i ciśnienie podwyższone 135/95 cały czas. Okazyjnie śladowe ilości krwi przy podcieraniu, niestrawione resztki. Raz byłem na SORze przez elektrolity, wyniki z krwi w normie. CRP robione 2 razy w normie, morfologia w normie. Bez pasożytów i bakterii na posiewie. Brałem zapisany nifuroksazyd i probiotyk. Czekam na przyjęcie do szpitala za miesiąc. Ostatnio doszło ogólne załamanie, depresja i jadłowstręt. Nie wiem czy z powodu niepokojów związanych z obecną sytuacją czy też jako objaw. Czy może to być związane z nowotworem przewodu pokarmowego lub trzustki?

Dzień dobry,

wiem, że to jest trudne, ale proszę nie myśleć w ten sposób. Proszę cierpliwie czekać na pobyt w szpitalu, tam się Panem powinni odpowiednio zająć i zdiagnozować. Przez internet nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na takie pytanie.

Niestety, ale stres może nasilać objawy i pogarszać samopoczucie. Proponuję wyciszyć organizm poprzez ulubione zajęcia, ćwiczenia relaksacyjne (np. joga). Warto zastosować dietę lekkostrawną i nawadniać organizm.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli Pańskie wyniki badań krwi są dobre, CRP, sugerujące stan zapalny, jest nieoznaczalne czy też minimalne, nie ma pasożytów ani bakterii, to sądzę, że konieczna jest diagnostyka szpitalna.

Niemniej raczej nie musi Pan obawiać się nowotworów, choć na pewno mogą to wykluczyć tylko badania. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, z niego dowie się Pan, jakie badania są konieczne, by zdiagnozować zaburzenia pracy wątroby lub trzustki: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

Pańskie dolegliwości bólowe, a także przewlekła biegunka mogą wskazywać także na IBS, czyli zespół jelita drażliwego. Choć diagnostyka tego schorzenia bywa żmudna i rozpoczyna się często od wyeliminowania bardziej somatycznych przyczyn problemów trawiennych, to tzw. Kryteria Rzymskie służą do rozpoznania tego zaburzenia.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Niestety, jeżeli wyniki badań nie przyniosły żadnej odpowiedzi na pytanie o przyczynę Pańskich dolegliwości, to nie mam podstaw, by domniemywać źródła tych poważnych zaburzeń trawiennych. Sugeruję, by poczekał Pan na wyznaczony termin przyjęcia do szpitala, do tego czasu stosując leczenie objawowe i pamiętając, by dbać o lekkostrawną dietę, która nie będzie nasilać dolegliwości.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.