Co robić z bólem w nadgarstku?

Witam, od dłuższego czasu boli mnie nadgarstek w prawej ręce. Zrobiono mi RTG, po czym stwierdzono Gangliona, którego nie udało się "odessać". Po wykonaniu USG zalecono dalsze badania. Jestem po rezonansie i odebrałem wynik: Dane kliniczne M67.4 - Ganglion Opis rozpoznania: W USG zmiana okolicy gzbietowej łokciowej nadgarstka prawego, ganglion? Zlecono MRl nadgarstka. Cel skierowania: Proszę o ocenę zmiany okolicy grzbietowej nadgarstka prawego. Opis badania Niewielka ilość płynu w jamach stawów międzynadgarstkowych i śródręczno nadgarstkowym palca l, a takze w pochewkach ścięgien mięśni prostowników palców i prostowników promieniowych nadgarstka. Drobny ganglion o wymiarach 4x5x4mm w okolicy więzadła międzynadgarstkowego grzbietowego, pomiędzy kością łódeczkowatą a księzycowatą. Kompleks chrząstki trójkątnej o zachowanej ciągłości, i niejednorodnym sygnale w części grzbietowej w oko l icy przy czepu d o wyrostka rylcowatego kości łokciowej. Pogrubienie i obrzęk tkanki podskórnej w okolicy grzbietowej powierzchni nasady dalszej kości łokciowej - nie stwierdza się obecności ganglionu w tej okolicy. Obrzęk szpiku kostnego oraz złamania beleczek kostnych w obrębie nasady i przynasady dalszej kości łokciowej, z podejrzeniem szczeliny pęknięcia u nasady wyrostka rylcowatego - obraz wraz ze zmianami w przyległych tkankach miękkich oraz chrząstce trójkątnej może sugerować uraz przeciążeniowy (stress fracture) - konieczna ocena struktur kostnych w badaniu Rtg lub TK. Poza tym części kostne nadgarstka, chrząstki i otaczające tkanki miękkie - mięśnie, ścięgna i więzadła o prawidłowej morfologii. Struktury kanału nadgarstka, w tym nerw pośrodkowy o prawidłowej mońologii i sygnale. Potrzebuje konsultacji. Wizytę do lekarza mam dopiero za 2 miesiące. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonano tak dokładną diagnostykę w kierunku oceny narządu ruchu.

Na podstawie wskazane wyniku badania obrazowego, można by stwierdzić, że wystąpiła zmiana odpowiadająca ganglionowi. Świadczyć o tym może również uchwycona niewielka ilość płynu w jamie stawów.

Niejednorodny sygnał kompleksu chrząstki trójkątnej może wskazywać na jego uszkodzenie. Do tego typu schorzenia może dochodzić głównie pod wpływem przeciążenie i przesilenia nadgarstka, zwłaszcza pod wpływem wykonywania tej samej czynności.

Taka przypadłość charakteryzuje się głównie bólem, ograniczoną ruchomością stawu oraz odczuwanie trzaskania.

Zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem ortopedą, który po analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Na pewno warto spróbować właściwej fizykoterapii, jak laser, czy prądy, które pozytywnie wpływają na uszkodzenie stawu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ganglion

https://uroda.abczdrowie.pl/ganglion

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci-nadgarstka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.