Co robić z problemami z bólem brzucha?

Witam. Od ponad 20 dni mam problemy z bólem brzucha. Wszystko zaczęło się kiedy źle się poczułem i pojechałem na sor. Moje ciśnienie 03.02 wynosiło 156/85- 114/min. Podano mi Ketonal i Dexaven, przeszlo dosłownie na jeden wieczór i później znowu bolał mnie brzuch. Od tego czasu przyjmuje contix i leki rozkurczowe lecz nie ma dnia kiedy mnie nie boli. Dostałem skierowanie na usg i gastroskopie lecz muszę czekać w kolejce. Dziś z ciekawości zmierzylem sobie w aptece ciśnienie i miałem 150/57, 67/min. Odczuwam bóle i sciski w klatce piersiowej. Czy to normalne że mam takie ciśnienie? Co mogę jeszcze zrobić w tym kierunku?

Lek. Wojciech Zygmunt

Wartości ciśnienia są u pana stale podwyższone. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiono, to należy rozpoznać u pana nadciśnienie tętnicze i zlecić leki obniżające ciśnienie. Ponadto należy wzdrożyć zmiany w stylu życia - regularne posiłki, ograniczenie dosalania potraw, unikanie tłustych posiłków oraz regularną aktywność fizyczną. Niepokój budzi pana młody wiek. W tym wieku, jeżeli ma pan prawidłową masę ciała, objawy jakie pan opisuje zdarzają się rzadko. Warto zrobić RTG klatki piersiowej, echokariografię serca, próbę wysiłkową i holter-EKG, ze względu na ucisk w klatce piersiowej i poszerzenie diagnostyki. Ze wzgędu na ból brzucha w pierwszej kolejności, tak jak u pana zlecono USG jamy brzusznej i gastroskopia, które powinny wykluczyć/potwierdzić podejrzewane przyczyny bólu brzucha (czy to zapalenie żołądka, wrzody, nasilony refluks, czy inne). Ze względu na mało informacji o charakterze i umiejscowieniu bólu brzucha, nie mogę panu powiedzieć co to najprawdopodobniej jest. Pozdrawiam i życzę zdrowia.