Co robić z tym bólem żołądka i przełyku?

Tydzień temu miałem gastroskopię. Odczuwam lekki ból brzucha pod żebrami, ból w klatce piersiowej oraz wydaje się że też gdzieś w przełyku. Jestem też osłabiony. Dodam że stwierdzili zapalanie żołądka. Czy to minie samoistnie czy należy podjąć jakieś działanie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

zapalenie żołądka to taki stan chorobowy, który jest wynikiem uszkodzenia wewnętrznej ściany narządu. Przyczyny mogą leżeć w bakteriach albo działaniu toksyn. Najbardziej powszechne objawy dotyczą bólu nadbrzusza, biegunek, gorączki, czy – tak jak u Pana – dużego osłabienia organizmu. Z wynikami koniecznie należy udać się do lekarza, by wyeliminować przede wszystkim źródło powstania zapalenia.

Jeśli choroba została wywołana przez bakterię Helicobacter pylori, właściwe będzie wdrożenie leczenia antybiotykami i chemioterapeutykami. Gdyby bóle spowodowane były przyjmowaniem dużej ilości środków przeciwbólowych albo przewlekle niesteroidowych leków przeciwzapalnych, lekarz z pewnością poleci zastosowanie osłon dla żołądka, które będą hamowały wydalanie kwasu solnego. Więcej w tym temacie w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy.

Nieleczone zapalenie żołądka może prowadzić do powikłań, między innymi w postaci choroby wrzodowej lub też nowotworowej. Dlatego też proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który też zasugeruje odpowiedni dla Pana sposób żywienia na czas kuracji farmakologicznej.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z ich treścią:

https://pytania.abczdrowie.plania/nadmierna-zgaga-i-bole-zoladka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-problemami-z-bolem-brzucha,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.