Co robić z przedłużeniem krwawienia?

5 czerwca przyjęłam pierwsza tabletke antykoncepcyjne atywie daily, jest to moje pierwsze opakowanie i pierwsza antykoncepcja. Nie zostałam poinformowana o przedłużającym się okresie i trwa on już 6 dni, nie wskazuje nic na to, by miał ustąpić i wiem juz teraz, ze cykl moze być rozregulowany przez 3, 4 miesiące. Jeżeli przestane brac tabletki teraz, to po jakim czasie krwawienie powinno ustąpić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedłużająca się miesiączka po rozpoczęciu antykoncepcji związana jest z adaptacją organizmu do nowej sytuacji i nie jest niczym niepokojącym.

Nie ma reguły, która określałyby, jak długo potrwa pierwsze krwawienie miesiączkowego – jest to kwestia indywidualna. W związku z tym nie wiadomo też, kiedy dokładnie ustałoby ono po nagłym zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Lekarze nie polecają takich sytuacji, w których dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej.

Proszę więc cierpliwie poczekać na ustanie pierwszej miesiączki. Niestety kolejne dwa cykle również mogą być rozregulowane. To efekt antykoncepcji hormonalnej.

Odpowiedź na podobne pytanie znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przedluzajacy-sie-okres-po-rozpoczeciu-stosowania-pierwszego-opakowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.