Co robić z przeziębieniem w ciąży?

Dzień dobry, jestem w 4tygodniu i 6 dniu ciąży i niestety od 4 dni jestem przeziębiona. Mam zatkany nos, jestem osłabiona, trochę kaszle a najwyższa temperatura jaka miałam to 37.4. Od 3 dni zażywałam dwa razy dziennie paracetamol dawkę 500, piłam syrop z cebuli, dwa razy dziennie herbatę rumiankowa z miodem i cytryna. Bardzo proszę o pomoc czy nie zaszkodzilam dziecku tym leczeniem? Czy przeziębienie może być zagrożeniem dla tego dziecka? Dziś zrobiłam test ciążowy. I Strasznie się martwię zamiast się cieszyć...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma Pani do obaw – leczenie, które Pani wdrożyła jest adekwatne zarówno do rodzaju infekcji, jak i Pani stanu. Wskazane jest, żeby zwłaszcza w I trymestrze ciężarna unikała farmaceutyków, zatem domowe i naturalne metody walki z infekcją są jak najbardziej słuszne. By wzmocnić efekt terapeutyczny, może Pani włączyć do diety naturalne antybiotykiczosnek, cebulę oraz imbir (ten ostatni w niewielkich ilościach). Do tego może Pani suplementować witaminę C oraz D3, a także cynk, które wzmocnią odporność. Więcej porad w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że ciąża to stan, kiedy kobieta jest bardziej podatna na infekcje, organizm może być osłabiony, dlatego też proszę nie martwić się na zapas, tylko pamiętać o wspieraniu odporności przez cały okres trwania ciąży. Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-a-odpornosc.

Jeżeli Pani stan się pogorszy lub infekcja nie ustąpi, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Niestety zarówno sezon jesienno-zimowy, jak i obecna sytuacja epidemiczna sprzyjają rozwojowi infekcji różnego rodzaju, niektórych, jak wiadomo, bardzo groźnych.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-grypa-jak-rozroznic-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.