Jak radzić sobie z tymi przeziębieniami?

Dzień dobry, Od pół roku co chwile łapie mnie przeziębienie, wyzdrowieje, tydzień jestem "zdrowy" i znowu łapie kolejne. Zawsze przy przeziębieniu mam objawy takie jak katar, lekki ból gardła, ból mięśni, stan podgorączkowy, ból głowy, zmęczenie, apatia. Mam problemy z zatokami ale nie wydaje mi się że od nich miałbym ból mięśni. Co powinienem suplementowac, czego się wystrzegać?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pańskie częste infekcje górnych dróg oddechowych mogą być związane z osłabionym układem odpornościowym lub wrodzonymi albo nabytymi niedoborami odporności. Wydaje się, że w tej sytuacji należy skonsultować się na początek z lekarzem internistą. Konieczne jest wykonanie szeregu badań podstawowych w tym: morfologii krwi, OB, CRP, poziomu cukru we krwi, analizy moczu, badań hormonalnych tarczycy, prób wątrobowych oraz może RTG zatok, jeśli lekarz tak zadecyduje. Na podstawie wyników wstępnie będzie można określić, co jest przyczyną tego stanu. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, wystawi skierowanie do specjalistów.

Na ten moment może Pan we własnym zakresie zadbać o suplementację szczególnie: witaminą C, D, probiotykami. Szalenie ważne w takiej sytuacji jest zadbanie o dietę, odpowiednią ilość snu, a także unikanie sytuacji stresowych. Ponadto konieczne jest także odrzucenie używek oraz alkoholu. Zachęcamy zatem do podjęcia konsultacji lekarskiej i zadbania o zdrowy styl życia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-drog-oddechowych-rodzaje-i-najpopularniejsze-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/obnizona-odpornosc

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-dochodzi-do-obnizenia-odpornosci

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.