Co robić z tą gorączką u dziecka?

Synek 14-miesięczny od 4 dni ma gorączkę na noc a w dzień wahająca się, 37,4 a po godzinie 36,4 bez podawania niczego. Na noc natomiast występuje do 38,7. Czy może być to objaw ząbkowania? Oprócz tego dziecko nie jest marudne, dobrze śpi i jest bardzo radosne nawet podczas gorączki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gorączka w infekcji zazwyczaj ma to do siebie, że pojawia się nocą, a w ciągu dnia spada lub osiąga poziom nazywany stanem podgorączkowym. W przypadku Pani syna niewykluczone, że przyczyną jest ząbkowanie, zwłaszcza jeżeli dziecko nie zdradza żadnych oznak złego samopoczucia. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-goraczka-u-dziecka-co-robic.

Na wszelki wypadek warto sprawdzić czy w jamie ustnej nie ma żadnego zaczerwienienia i obrzęku w okolicy dziąseł, które wskazywałoby na ząbkowanie. Może Pani również skonsultować się z pediatrą, ponieważ utrzymująca się temperatura na tym poziomie może wskazywać jednak na infekcję.

W razie wysokiej lub długotrwałej temperatury gorączki warto rozważyć wykonanie badań – podstawowej morfologii krwi z oznaczeniem poziomu OB i CRP. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/norma-crp-charakterystyka-interpretacja-wyniku-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.