Jak rodzaj infekcji może mieć moje dziecko?

Witam , moja córka 13 miesięczna od godziny 8 rano do godziny mniej więcej 11 wieczorem nieustannie goraczkowała . Temperatura skakała pomiędzy 42 a 38,7. Pomimo dawania na zmianę nurofen i paracetamol. Czesto łapie się za pampersa i przy myciu miejsc intymnych płaczę i odpycha mi rękę. Nie ma żadnych innych objawów oprócz gorączki . Byłam w szpitalu dziecku został podany paracetamol i zostałam odesłania do domu z kubeczkiem na mocz . Proszę o pomoc. Co powinnam zrobić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim proszę pamiętać, że u dzieci, zwłaszcza małych, temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza może grozić drgawkami i jest zdecydowanie za wysoka, by próbować ją zbijać w warunkach domowych. Jak sama Pani wspomina, naprzemienne podawanie ibuprofenu i paracetamolu nie przynosiło większych efektów. Tak wysoka gorączka świadczy prawdopodobnie o infekcji bakteryjnej, która wymaga wdrożenia leczenia przyczynowego.

O gorączce u dzieci przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-goraczka-u-dziecka-co-robic.

Stąd polecenie pobrania moczu i wykonania badań – sugeruję, by wykonała je Pani niezwłocznie. U małych dzieci, szczególnie u dziewczynek z uwagi na budowę anatomiczną, nierzadko zdarzają się choroby układu moczowego o charakterze infekcyjnym.

Odsyłam do artykułu, w nim odnajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-ukladu-moczowego.

Tak jest prawdopodobnie w przypadku Pani córki, skoro wysokiej gorączce nie towarzyszą dodatkowe objawy. Znamienne przy tym jest sygnalizowanie problemu przez dziecko, które chwyta się za pieluszkę. Jeśli badania potwierdzą infekcję, konieczne będzie jak najszybsze wdrożenie antybiotykoterapii – u dzieci najczęściej patogenem chorobowym jest bakteria E.coli, jak i również: Klebsiella, enterokoki, paciorkowce lub gronkowiec złocisty.

Więcej na ten temat w materiale: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego#przyczyny-zapalenia-drog-moczowych-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.