Co oznacza ta wysypka u półrocznego dziecka?

U mojego 6,5 miesięcznego syna, po dwudniowym gorączkowaniu (temp ciała w granicy 38,5) na wyżynający się ząbek, na trzeci dzień pojawiła się drobna wysypka na główce, brzuchu i plecach. Nóżki, rączki, buzia i pupa czyste. Czy to reakcja organizmu na przegrzanie, potówki czy coś innego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bez obejrzenia zmian nie sposób stwierdzić z całą pewnością, czym może być wysypka, ponieważ u dzieci tego typu zmiany skórne pojawiają się stosunkowo często. Ich etiologia może być różnoraka, poczynając od reakcji na przegrzanie, alergii lub nawet infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wysypkowe-u-dzieci.

U Pani dziecka znamienna może być gorączka i nasuwa od razu skojarzenie z tzw. trzydniówką. Jest to infekcja wirusowa, która dotyka dzieci powyżej 6. miesiąca życia (do tego momentu chronią je zazwyczaj przeciwciała matki). Rozpoczyna się gorączką – niekiedy bardzo wysoką i trudną do zbicia, natomiast po 2-4 dniach, gdy ustępuje, na ciele pojawia się wysypka. Zazwyczaj jest to szyja, brzuch, klatka piersiowa i niekiedy plecy dziecka. Znika w przeciągu kolejnych kilku dni, natomiast leczenie obejmuje właściwie tylko łagodzenie objawów choroby – to jest zbijanie wysokiej temperatury za pomocą ibuprofenu lub paracetamolu. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-trzydniowa.

Ponieważ jednak nie ma pewności, że to trzydniówka, sugeruję kontakt z pediatrą w celu obejrzenia zmian oraz zapoznania się z ogólnym stanem zdrowia dziecka – w przypadku niemowląt i małych dzieci nie należy bagatelizować objawów.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-niemowlaka-przyczyny-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.