Na co wskazuje wysypka u niemowlęcia?

Moja 17 miesięczna córka miała przez dwa dni gorączkę okolo 38 stopni podawałam jej na przemian paracetamol z ibuprofenem. A dziś dostała jakas wysypkę na brzuszku i szyi. Co to może byc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią dolegliwości, czyli wysypka umiejscowiona na brzuchu i szyi dziecka poprzedzona gorączką, wskazują dość jednoznacznie na tzw. trzydniówkę.

Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa HSV typu 6, która pojawia się najczęściej u małych dzieci – do 3. roku życia. Jest to bardzo powszechna infekcja wirusowa, która dotyka większość dzieci do 4. roku życia i daje odporność na ten typ wirusa.

Gorączka trzydniowa, czy rumień nagły, zaczyna się najczęściej od wysokiej gorączki, która ustępuje samoistnie po kilku dniach (3-4 dobach, stąd zresztą nazwa choroby). Miejsce gorączki zajmują wypryski na skórze dziecka – zazwyczaj na tułowiu i szyi, ale mogą pojawić się też na plecach i w innych miejscach lub nie pojawić się wcale. O chorobie przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-trzydniowa.

O innych przyczynach wysypki na ciele dziecka przeczyta Pani również w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-wysypkowe-u-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.