Czy te dwie infekcje są ze sobą w jakiś sposób powiązane?

Witam, 4 tygodnie temu mój syn (3.5 lat) nagle zaczął porządkować. 4 dni... temp. Rosła do 40st. Gorączkę zbijaliśmy co 4h ( tak gwałtownie rosła) dodatkowo zbijaliśmy małego w mokre ręczniki..i po 4 dniach pkt cykl i wszystko się unormowało. I teraz nagle po miesiącu mały z godziny na godzinę bez żadnych dodatkowych objawów zagoraczkował- 40st. Wytłumaczą się powtórzyła.. 4 dni temp. 39.5 -40.0, do tego doszedł silny ból brzucha i rozwolnienie (prawdopodobnie po antybiotyki Cetix). Mały miał zrobione badania moczu i krwi. Wszystko praktycznie w normie. Morfologia idealna... tylko crp 105, i nabłonki okrągłe w moczu 3.5. Miał też test na covid - negatywny i usg brzucha - ok. Obecnie jest bardzo słaby, brzuch go pobolewa... czy te dwie infekcje są powiązane? Jaka może być przyczyna ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nagłe, gwałtowne skoki temperatury przy jednoczesnym braku innych dolegliwości to przypadłość częsta u dzieci i niemowląt. Nie zawsze też udaje się ustalić przyczynę nagłej gorączki, lecz najczęściej powodują ją infekcje wirusowe i bakteryjne. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-goraczka-u-dziecka-co-robic.

W przypadku podwyższonego CRP można domniemywać infekcję również grzybiczą lub pasożytniczą. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bialko-crp-czym-jest-zalecenie-zbadania-wyniki.

Podwyższony tak znacznie wskaźnik CRP może oznaczać, że przyczyną gorączki jest infekcja bakteryjna, jeżeli badania wykonywane były po ustąpieniu dolegliwości. Jeśli poziom przekraczający nieznacznie 100 mg/l pojawił się w trakcie infekcji, to warto wykonać także badania z krwi i kału na obecność pasożytów. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec.

Niezidentyfikowana gorączka, która nie daje żadnych innych dolegliwości powinna być leczona środkami przeciwzapalnymi i obniżającymi temperaturę. Gdy problem nie mija po upływie około 3 dób, konieczna jest wizyta u pediatry oraz ponowienie morfologii krwi z oznaczeniem OB i CRP.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-dziecko-ma-goraczke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.