Co robić z takimi cukrami po Covid?

Dzień dobry, od 2016 choruje na cukrzycę typu ll, od 2021 po covidzie, nie wystarczyła już dieta i przyjmuje rano diaprel 30 i na noc glucophage 1000, leki jakby nie działały cukier na czczo 180-200, przed covidem na czczo i bez leków max 120, co zrobić ? Czuje się dobrze, staram sié być na diecie. Za pomoc serdecznie dziękuję

Dzień dobry,

Czy w trakcie infekcji COVID stosowała Pani leki z grupy glikokortykosteroidów? Jednym z działań niepożądanych jest hiperglikemia i zaburzenia regulacji gospodarki węglowodanowej.

Nie do końca znamy jeszcze późne powikłania pocovidowe; przypuszcza się, że wirus może odpowiadać za przewlekły stan zapalny i rozwój, bądź zaostrzenie chorób.

Powinna udać się Pani do diabetologa, ustalić nowy schemat leczenia i pozostać przy regularnym monitorowaniu glikemii. Istnieje możliwość, że za jakiś czas znów będzie Pani mogła wrócić do pierwotnych dawek leków. Pozdrawiam.