Co robić z tym bólem gardła i żółtą wydzieliną?

Dzień dobry! Od ponad roku boli mnie gardło i występuje żółta wydzielina. Boli mnie też pod szczęką. Czasem ogólnie szyja. Brałam penicylinę około 5 razy w ciągu tego roku i wtedy problem ustępował na parę tygodni. Od paru miesięcy swędzi mnie klatka piersiowa, dużo trudniej mi się oddycha. Jestem ciągle bardzo zmęczona. Moje ciało jest obolałe i obrzęknięte. Nawet niewielki nacisk sprawia ból. Czy mogliby mi Państwo podpowiedzieć jakie badania należy wykonać i w jakim kierunku pójść ? Jestem zaniepokojona częstym przyjmowaniem antybiotyku. Bardzo docenienie wszelkie wskazówki i rady. Dziękuję za poświęcony czas

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisana przez Panią sytuacja wymaga wizyty w gabinecie lekarza specjalisty, diagnostykę najlepiej byłoby zacząć od lekarza rodzinnego, który skieruje Panią na badania i najpewniej zleci zasięgnięcie porady u laryngologa i pulmonologa. Objawy, które Pani opisuje mogą mieć kilka przyczyn. Nie wspomina Pani czy jest palaczem, wpływ na zły stan zdrowia mogą mieć również szkodliwe warunki pracy, na przykład w pomieszczeniu, w którym jest dużo zanieczyszczeń. Warto też ustalić, czy nie jest Pani alergikiem oraz przebadać zatoki. Wydaje się, że w Pani sytuacji diagnostykę należy zacząć od morfologii i ustalenia, czy Pani organizm nie walczy ze stanem zapalnym, wskazuje na to osłabienie i wrażenie obolałości. Badanie laryngologiczne pozwoli ustalić, czy doszło do jakichś zmian w gardle, natomiast USG lub RTG klatki piersiowej unaoczni ewentualne zmiany w płucach. O tych badaniach może Pani przeczytać w artykułach poniżej :

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/usg-klatki-piersiowej-wskazania-zastosowanie-zalety-przebieg

Żółta wydzielina, o której Pani wspomina często wiązana jest ze stanem zapalnym zatok, szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pani pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-gardlem-i-zolta-wydzielina

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Utrzymujący się i nieleczony stan zapalny zatok jest szkodliwy dla organizmu, dlatego będzie najlepiej jeśli zgłosi się Pani do lekarza i zaplanuje badania. Proszę o siebie zadbać. Życzymy zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.