Co robić z tym bólem w kręgosłupie?

Dzień dobry, 3-4 miesiące temu podnosiłam z ziemi bardzo ciężko przedmiot. Podnoszenie wyglądało tak, że stanęłam tyłem do przedmiotu, podnosiłam go rękami i wspierałam przedmiot na plecach. Waga przedmiotu około 150 kg, moja waga 50 kg. Przedmiot uciskał mi kręgosłup głównie w jednym miejscu na kręgu na wysokości przepony. Kręgosłup do tej pory mnie boli, przy ucisku z boku danego kręgu oraz gdy leżę lub siedzę opierając plecy na czymś miękkim, albo jadąc do pracy samochodem. Żeby zmniejszyć ból muszę usiąść tak jakby stabilniej na tyłku. Albo usiąść na jednym boku. Przejdzie samo? Czy lepiej zrobić RTG, tomograf czy rezonans?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią objawy wymagają konsultacji ortopedycznej. Do takich symptomów może dojść przy dyskopatii, przeciążeniu kręgosłupa, czy zjawisku postrzału.

Dyskopatia jest schorzeniem kręgosłupa, która objawia się bólem w okolicach krążków międzykręgowych (dysków). Do przyczyn powstawania tej dolegliwości możemy zaliczyć zmiany zwyrodnieniowe, czy bardziej prawdopodobne u Pani, urazy. Oprócz silnego bólu występują także inne objawy, takie jak: osłabiona siła mięśni, drętwienie kończyn oraz niedowłady. Sposobem wykrywania tego schorzenia jest RTG. kręgosłupa.

Jeżeli chodzi o postrzał (zwany także lumbago), to może się on pojawić np. w wyniku wykonania nagłego ruchu lub przy przeciążeniu kręgosłupa. Podobnie jak inne negatywne zmiany w obrębie kręgów, postrzał powoduje silny ból, problemy z poruszaniem i osłabienie mięśni. Może trwać nawet kilka tygodni.

Zalecamy wizytę u ortopedy celem skierowania na odpowiednie badania i postawienia jednoznacznej diagnozy stanu Pani zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym bólu kręgosłupa:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.