Co robić z tym kaszlem od 2 miesięcy?

Witam, Od ponad 8 tygodni męczy mnie kaszel. Ciężko stwierdzić jakiego typu jest to kaszel. Jest to duszący kaszel, gdzie czuje drapanie czy też taki ścisk w drogach oddechowych które wymuszają ten kaszel. Czasami zdarza się że jest on mokry, bo coś jest odkrztuszane lecz nie zawsze. Ogólnie mam problemy z zatokami i można stwierdzić że spływa mi wydzielina z tyłu gardła. Lecz ostatnio zauważyłem dwie dość duże krosty na języczku podniebnym i to mnie zaniepokoiło. Kaszel próbowałem zwalczyć lekami przeciwkaszlowymi oraz alergicznymi. Innych objawów nie posiadam. Czuje się dobrze tylko ten kaszel który pojawił się wiosną i ciągnie się tyle czasu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyn długotrwałego występowania kaszlu może być kilka. W pierwszej kolejności symptom ten wiążemy z infekcją górnych dróg oddechowych. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na zapalenie płuc, które może przebiegać w sposób podstępny i praktycznie bezobjawowy. Choroba jest wtedy pozbawiona charakterystycznych wyznaczników, takich jak gorączka, duszności i kłopoty z oddychaniem, osłabienie. Dolegliwości mogą być ograniczone do duszącego kaszlu o charakterze przewlekłym. Trzeba pamiętać, że niewyleczone schorzenie może skutkować wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak odma płucna czy wysiękowe zapalenie opłucnej. W tym artykule znajdzie Pan więcej informacji na temat bezobjawowego zapalenia płuc: https://portal.abczdrowie.pl/bezobjawowe-zapalenie-pluc-zobacz-jak-je-rozpoznac.

Ponadto przewlekły kaszel występuje przy ekspozycji na czynniki drażniące, przykładowo dym papierosowy, czy też przy alergii. W takim przypadku przyjmowane przez Pana leki antyalergiczne mogły być nieodpowiednio dobrane lub źle zlokalizowano potencjalne źródło uczulenia. Nawet lekki i sezonowy kaszel może świadczyć o astmie: zazwyczaj jest on męczący i niedający ulgi, jednak – zwłaszcza w początkowym stadium choroby – bardzo dobrze reaguje na leki przeciwastmatyczne. Ponadto kaszel może świadczyć o niewydolności serca lub problemach w układzie trawiennym. Bez wątpienia najlepszą decyzją będzie konsultacja lekarska – osłuchanie płuc i ewentualne skierowanie na dalsze badania.

W naszym serwisie kilkoro czytelników zadało już podobne pytania, zachęcam do zapoznania się z ich treścią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-drapania-w-gardle-i-mokry-kaszel,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mokry-kaszel-moze-byc-oznaka-zapalenia-oskrzeli,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pozbyc-sie-mokrego-kaszlu-u-osoby-po-chorobie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.