Co robić z tym pieczeniem cewki moczowej?

Dzień dobry, Od 2 miesięcy borykam się z problemem zaczerwienienia i pieczenia ujścia cewki moczowej. Zaczęło się od delikatnego kłucia podczas oddawania moczu ,szczególnie pierwszego z rana, zażyłem od razu furaginę przez 3 dni , problem niestety pozostał. Później lekarz zapisał mi cipronex i kazał brać przez 3 dni ,również nic nie pomogło. Zdecydowałem się zrobić posiew moczu i badanie ogólne moczu- nic nie wyszło. Kolejnym krokiem było zapisanie się do urologa który stwierdził po badaniu per rectum , że mam delikatne zapalenie prostaty ( podczas badanie czułem jedynie deliktany dyskomfort ) zapisał mi na 10 dni lek Olfen 100SR i 20 dni Trimessan. Podczas 3 dni kuracji poczułem ulgę i tak do końca terapi było wszystko ok oprócz delikatnego zaczerwienia ujścia cewki które zostało do końca. Po odstawieniu antybiotyków po 5 dniach pieczenie znowu zaczęło dokuczać. W dodatku nie piecze już tylko po oddaniu moczu tylko prawie cały czas. Byłem znowu u urologa, znowu badanie , tym razem nic już nie czułem. Stwierdził ,że prostata ok, i zapisał Nocilin 400 i kazał brać przez 10 dni niestety jestem już 7 dzień na tym antybiotyku i w dalszym ciągu piecze ,w dodatku od dwóch dni pojawił się częstomocz który bardzo utrudnia życie ponieważ po każdym oddaniu moczu czuję ,że jeszcze nie do końca się załatwiłem .Żadnych bólów krocza,pleców,gorączki przez te dwa miesiące nie doświadczyłem. Jakie badanie jeszcze wykonać czy na pewno lekarz postawił trafną diagnozę, że to prostata ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że objawy, które Pan opisuje dotyczą przynajmniej trzech możliwych schorzeń: zapalenia cewki moczowej, zapalenia prostaty i częstomoczu. Schorzenia te są ze sobą powiązane, a droga do ich wyleczenia wymaga kolejnej wizyty u specjalisty i wyeliminowania potencjalnych przyczyn.

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego występują dosyć często i w większości przypadków związane są zakażeniem bakteryjnym. Zapalenie cewki u mężczyzn może mieć związek ze współżyciem seksualnym, w czasie którego doszło do mechanicznego podrażnienia. Możliwe jest także chemiczne podrażnienie, jeśli partnerka stosuje preparaty plemnikobójcze. Zapalenie cewki moczowej może towarzyszyć chorobie gruczołu krokowego (prostaty) lub owrzodzeniom członka. Często pojawia się u chorych na cukrzycę. Wskazane byłoby w tej sytuacji ustalenie przyczyn dolegliwości, w razie potrzeby ustalenie rodzaju bakterii odpowiedzialnej za zakażenie oraz dobranie odpowiedniego leku. Podstawową zasadą w terapii zapalenia cewki moczowej jest jednoczesne leczenie obojga partnerów oraz powstrzymanie się od współżycia na czas kuracji. Zaniedbanie tej zasady może spowodować nawracanie choroby. Leczenie trzeba przeprowadzić do końca, a po jego zakończeniu ponownie wykonać badanie kontrolne, aby upewnić się, że kuracja była skuteczna.

Zapalenie prostaty również najczęściej jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Bakterią wywołującą to schorzenie jest bakteria flory jelitowej tj. pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Mówimy wtedy o bakteryjnym zapaleniu prostaty. Bakterie okrężnicy mogą być przenoszone drogą płciową lub przez krew z jelita. Czasami do bakteryjnego zapalenia prostaty dochodzi w wyniku wtórnego zakażenia bakterią znajdującą się w układzie moczowym. I tutaj także pomocna będzie przeprowadzona antybiotykoterapia oraz wdrożenie profilaktyki. Więcej informacji uzyska Pan czytając artykuły pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-prostaty

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-cewki-moczowej-i-pecherza-moczowego

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.