Co robić z tym płynem w kolanie?

Witam! Wczoraj skręciłam i naderwałam więzadło poboczne kolana. W ciągu godziny zebrał się płyn w kolanie co w dużym stopniu uniemożliwia chodzenie. Lekarz na sorze przepisał okłady z lodu, tabletki typu ibuprom. Odradził wykonanie punkcji, mówiąc ze to nie jest dobre rozwiązanie. Kolano jest mocno opuchnięte, ledwo chodze, o zgięciu nogi nie można mówić. Wizytę u ortopedy mam dopiero za tydzień. Czy coś powaznego może stać się w tym czasie? Czy odzyskam ruchomość kolana? Co z tym płynem? Czy przejdzie w krwiak co będzie niebezpieczne? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

po skręceniu i naderwaniu więzadła pobocznego kolana należy kończynę jak najbardziej odciążyć i ograniczyć jej ruchomość. Chodzenie z nogą w takim stanie nie jest dobrym pomysłem. Na szpitalnym oddziale ratunkowym na pewno wykonano zdjęcie RTG, które wykluczyło załamanie lub pęknięcie kości. Lekarz zalecił zimne okłady, aby w sposób nieinwazyjny zmniejszyć opuchliznę stawu. Przepisane leki na bazie ibuprofenu będą działały w dwojaki sposób, ograniczając symptomy bólowe oraz zapobiegając wystąpieniu stanu zapalnego. Do czasu wizyty u ortopedy nic niepokojącego z Pani stawem kolanowym nie powinno się dziać, warunkiem jest jednak pozostawienie kolana w spokoju. Oznacza to całkowite zaprzestanie prób chodzenia na tej nodze czy też sprawdzania ruchomości stawu. Proszę wykonywać zalecenia lekarza, czyli stosować okłady z lodu, a na dolegliwości bólowe przyjmować leki na bazie ibuprofenu.

W czasie zaplanowanej wizyty, ortopeda zleci wykonanie dodatkowych badań i wdroży odpowiednie leczenie.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-kolana,

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-kolanowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.