Czy powinnam mieć założony gips w tej sytuacji?

Witam. Potrzebuję porady ortopedy. Dnia 26.07 skręciłam i naderwałam staw skokowy będąc na wczasach. Więc udałam się na sor i niestety nie został mi założony gips ponieważ lekarz stwierdził że jest za ciepło. Zalecił okłady z lodu, smarowanie maściami oraz poruszać się o kulach i udać się do ortopedy ale wizyta pilna najwcześniej na 12.08 a noga 2razy większa i boli.Chciałabym wiedzieć czy ortopeda wlozy mi nogę do jakiejś ortezy czy czegoś? Bo jeśli tak to już bym sobie coś kupila i chodziła. Proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy średnim i ciężkim skręceniu stawu skokowego zaleca się założenie usztywnienia w postaci gipsu na okres zagojenia i odtworzenia zerwanych więzadeł. Jeżeli lekarz na szpitalnym oddziale ratunkowym zdecydował inaczej, musiał mieć ku temu konkretny powód. Najwidoczniej uznał, że założenie takiego opatrunku na upalne dni przyniesie więcej szkody niż pożytku. Opuchlizna i ból nogi nie jest bezpośrednio wywołany brakiem gipsu. Aby pozbyć się tych objawów należy uszkodzony staw oszczędzać i utrzymywać powyżej linii serca. Okłady z lodu i maści przeciwzapalne i obrzękowe powinny przyspieszyć proces regeneracji. Oczywiście jeżeli ma Pani obawy odnośnie trafności zastosowanego leczenia proszę zasięgnąć opinii innego ortopedy. W przypadku długiego czasu oczekiwania na przyjęcie do specjalisty, wskazane jest nawet rozważenie porady medycznej online (zachęcamy do skorzystania ze sprawdzonego portalu https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl).

Warto też wiedzieć, że istnieją inne rodzaje opatrunków usztywniających staw niż tradycyjny gips, np. gips syntetyczny. Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat: https://portal.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu, https://portal.abczdrowie.pl/zakladanie-gipsu-zlamanie-przyczyny-zakladanie-gipsu-co-zamiast-gipsu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.