Co robić z tym puchnięciem nóg?

Dzień dobry, Mam 28lat i od kiedy pamiętam mam ciągle opuchnięte nogi. Zdrowo się odżywiam, piję bardzo dużo wody (2,5-3l), dużo się ruszam, 2x treningi siłowe i 2x bieganie w tyg. Mam natomiast pracę siedzącą i zawsze jak założę sukienkę lub spódniczkę to mniej więcej po 3h siedzenia moje łydki są spuchnięte. Nie zależnie czy jest lato czy zima, po kilku godzinach moje nogi są jak balony ( zawsze po zdjęciu spodni czy skarpetek mam odznaczenia na nogach i brzuchu). Co może być przyczyną ciągle opuchniętych nóg?
KOBIETA, 28 LAT 1 tygodni temu

Dzień dobry.

Opisany problem zdrowotny powinien skłonić Panią do stacjonarnej wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego który oceni objawy kliniczne w trakcie badania fizykalnego i zleci odpowiednią diagnostykę laboratoryjną i obrazową np USG tętnic kończyn dolnych.

Przyczyną może się okazać całodniowa praca stojąca, połączona z wysiłkiem fizycznym często skutkuje ciężkimi i opuchniętymi nogami pod koniec dnia. Nie jest niczym niezwykłym, że siła grawitacji, również działa na płyny znajdujące się w naszym ciele. Jeżeli przez długi czas stoimy w jednej pozycji lub nawet siedzimy, powoduje niewydolność zastawek żylnych, które odpowiadają z prawidłowy odpływ krwi żylnej, a te nie są tak wydolne, jak podczas ruchu. Skutkuje to wzrostem ciśnienia, a woda znajdująca się w krwi, przedostaje się do tkanek podskórnych, powodując reakcję obronną organizmu, jaką jest opuchlizna. Organizm chroni w ten sposób naczynia krwionośne, by nie doszło do ich uszkodzenia.

Puchnięcie nóg, czy na rękach może być wynikiem chorób i problemów, które wymagają specjalistycznego leczenia. Nadmierny obrzęk limfatyczny to sygnał od organizmu, że coś się dzieje i nie wolno tego bagatelizować. Widoczna i utrudniająca codzienne funkcjonowanie opuchlizna, może być też wynikiem problemów takich, jak przewlekła niewydolność żylna, choroby nerek, nieprawidłowości naczyń limfatycznych, czy też z układem hormonalnym (choroby tarczycy).

Obrzęki nóg mogą pojawić się również w czasie upałów czy miesiączki, jest to wówczas reakcja całkowicie naturalna. Niemniej jednak można sobie z nią poradzić, by lato czy „te dni” nie były jeszcze bardziej uciążliwe. Opuchlizna może pojawić się również po długotrwałym wysiłku fizycznym i ciągłej pracy w pozycji siedzącej.

Inne przyczyny, które są odpowiedzialne za opuchnięte nogi to:

nadmiar soli w diecie,

ciąża,

siedzący tryb życia,

zaburzenia mikrokrążenia i gospodarki wodnej,

niewydolność serca i niewydolności wątroby,

stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne,

niedowaga.

A więc jak wyżej wspomniałem wskazana stacjonarna konsultacja aby ustalić dokładnie problem który pozwoli na odpowiednie zalecenia zdrowotne.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk