Dlaczego moje nogi często puchną?

Dzień dobry ,mam problem z opuchlizna ud ,po długim staniu ,po dłuższym chodzeniu obie nogi puchną symetrycznie w odcinku udowym ,im dłużej stoję to opuchlizna sięga również brzucha ,tak samo jak dużo wtedy pije wody ,woda ze mnie nie schodzi ,gdy się położę na chwile zeby ulżyć nogom zaczyna dopiero wtedy schodzić ze mnie woda ,byłam u kardiologa ,wszystko dobrze jest ,byłam u naczyniowca ,wszystko dobrze ,nerki -kreatynina ,gfr w normie ,Sod ,potas w normie ,dodam ,ze mam hashimoto ,oraz mikrogruczolaka przysadki . Zauważyłam tez ze przy wysiłku fizycznym w pozycji zgiętej puchnie mi tez brzuch ,potrafię się w ciągu jednego dnia zrobić większa ,tak jakby waga mi skoczyła w górę o pare kg ,jest tez ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo nam przykro, że występują u Pani takie dolegliwości, które obniżają jakość życia. Prawidłowo, że odbyła Pani konsultację ze specjalistą oraz wykonała najważniejszą diagnostykę pod kątem wielu chorób.

Trudno jest znaleźć jednoznaczną przyczynę takich objawów, dlatego niekiedy należałoby rozszerzyć badania diagnostyczne, aby móc wprowadzić odpowiednie leczenie.

Najczęstszą przyczyną obrzęków nóg jest nagromadzenie się wody (płynu surowiczego) w nogach, a także różnego rodzaju zaburzenia mikrokrążenia. Taki stan może tworzyć się w wyniku małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, otyłości, nieprawidłowej diety, a także w wyniku wykonywanej ciężkiej pracy fizycznej. Przypadłość ta najczęściej dotyczy kobiet w okolicach menstruacji oraz menopauzy.

Aby uzupełnić diagnostykę, można by wykonać dodatkowo badanie Dopplera obu nóg, aby sprawdzić przepływy w naczyniach żylnych i tętniczych.

Można by również spróbować pozbyć się wody z organizmu za pomocą właściwej diety, a także picia zielonej herbaty, naparu z pokrzywy, czy natki pietruszki.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy, więc wizytę u lekarza chirurga naczyniowego, który pomoże zdecydować o ewentualnym leczeniu, aby poprawić komfort życia.

Często zalecane jest wykonywanie masażu limfatycznego w przypadku znacznego obrzęku nóg. Zabieg ten pomaga usprawnić pracę układu krwionośnego.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-nog-moze-byc-objawem-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/puchniecie-nog-przyczyny-dolegliwosci-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.