Co robić z tym silnym bólem jajników?

Dzień dobry, mam problem. Chodzę już do różnych ginekologów i dalej nic. Otóż tydzień przed okresem strasznie bolą mnie jajniki tak, że nie umiem się poruszać, podczas stosunku plamie ( wraz z narzeczonym staramy się o dziecko). Okres mam 7 dni i bardzo bolesny z dużą ilością skrzepów i bardzo obfity przez co mam anemię. Ginekolog podczas USG zobaczył tylko pęcherzyki z lewym jajniku ale nie kazał się tym martwić. Ale dalej nie wiem czemu taki ból. Przed okresem także wymiotuje co wcześniej się nie zdarzało. Miałam robione markery na wykluczenie endometriozy, badania wyszły dobrze. Od jakiegoś czasu zaczęłam plamic nawet kilka dni przed okresem, a dopiero po tym mam okres. Proszę o jakieś rady.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli endometrioza została wykluczona, to taki stan może być objawem PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ta dolegliwość polega na występowaniu różnych symptomów w momencie przed comiesięczną menstruacją. Do takich oznak zaliczamy w szczególności bóle jajników, wahania nastroju, bóle głowy oraz biegunki i zaparcia. W leczeniu stosuje się zazwyczaj leczenie objawowe, pomocne są tutaj leki przeciwbólowe.

Obecność pęcherzyków na jajniku czasami oznacza schorzenie zespołu policystycznych jajników (w skrócie PCOS). Badania w kierunku wykrycia tej choroby opierają się na głównie na USG. Aby można było mówić, że jest to PCOS, pęcherzyków musi być około 20 na jednym jajniku, dodatkowo owulacja jest rzadka lub nawet jej nie ma.

Zachęcamy do dalszej diagnostyki stanu Pani zdrowia. Może trzeba wykonać badania laboratoryjne na wykrycie podwyższonego stężenia androgenów.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym PCOS:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.