Co robić z tym uczuciem w gardle?

Witam, mam 30 lat. Od dłuższego czasu borykam się z uczuciem czegoś w gardle przy połykaniu, takie uczucie jakby kęs lub woda odbijały się od wypukłości, co jakis czas rano mam krew w ślinie, oraz przemijające chrypki. Laryngolog dwa lata temu stwierdził przewlekły nieżyt gardła z zasychajacymi błonami śluzowymi gardła i krtani ale niepokoi mnie ta odczuwalna wypukłość. Nie palę papierosów ale w dwa lata schudłem 17 kilo bez diety. Czy to rak krtani tarczycy ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W opisanym przez pana przypadku konieczny jest szybki kontakt z lekarzem. Niestety bez szczegółowych badań nie można określić, co może powodować tego typu objawy.

Takie dolegliwości, jak problemy z przełykaniem, pojawienie się krwi w ślinie czy nawracające chrypki mogą sygnalizować różne schorzenia. W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania, jak rozmaz krwi obwodowej itp., aby dowiedzieć się więcej na temat Pana ogólnego stanu zdrowia.

Z pytania wynika, że lekarz zdiagnozował u Pana przewlekły nieżyt gardła i krtani, nie wspomina Pan jednak, jakie leczenie zostało zastosowane. Jeżeli do tej pory nie widzi Pan poprawy sytuacji, proszę ponownie udać się do laryngologa, aby wykonać bardziej szczegółowe badania diagnostyczne, w tym usg szyi i badanie endoskopowe krtani. Możliwe, że za te dolegliwości odpowiadają inne schorzenia laryngologiczne. Czasami podobne objawy mogą towarzyszyć również w chorobie refluksowej przełyku. W takim przypadku pacjent również może odczuwać trudności w przełykaniu.

Zachęcamy do zapoznania się a artykułem na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-rodzaje-objawy-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/chrypka-krotkotrwala-dlugotrwala-chrypka-a-choroby

Warto także przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-krew-w-slinie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-chrypki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.