Co robić przy tym przewlekłym bólu gardła?

Witam, choruję na przewlekły ból gardła i jakimś cudem uznałem, że dociśnięcie chrząstki krtani (nie jestem pewny, czy dobrze to określam - chodzi mi o coś obok jabłka Adama) będzie dobrym pomysłem. Minęło kilka godzin, a ja nadal czuję ból przy przełykaniu. W najbliższym czasie wybieram się do laryngologa, ale denerwuję się, czy niczego sobie nie zrobiłem. Czy mogłem coś uszkodzić? Czy taki stan rzeczy powinien minąć? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w opisywanej przez Pana sytuacji faktycznie mogło dojść do niewielkiego zewnętrznego urazu krtani. Rozmiar takiego urazu mierzy się za pomocą 5-poziomowej skali Schaefera, gdzie pierwszy poziom oznacza niewielki uraz, a piąty całkowite oderwanie krtani i tchawicy.

Oczywiście uspokajamy, jeśli nie występują takie objawy jak krwioplucie, problemy z oddychaniem, obrzęk tkanek szyi, czy przemieszczenie krtani, to prawdopodobnie nie doszło do bardzo rozległego urazu. Najpewniej też, ból przy przełykaniu powinien niedługo minąć. Jakąkolwiek dalszą diagnozę powinien postawić laryngolog.

Odnośnie bardzo silnego bólu gardła to taki stan występuje najczęściej przy zapaleniu gardła lub anginie. Te dolegliwości leczy się za pomocą odpowiedniej farmakoterapii z użyciem antybiotyków.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi zapalenia gardła oraz urazów krtani:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/krtan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.