Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skuteczność balonikowania zatok

Balonikowanie zatok to jeden ze sposobów leczenia uciążliwego, ciągle nawracającego zapalenia zatok. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jaka jest skuteczność tego zabiegu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nowotwory gardła i krtani to stosunkowo rzadko występujące schorzenie – faktycznie najczęściej dotyka osoby starsze, co ma bezpośredni związek ze źródłem choroby. Na raka gardła i raka krtani zdecydowanie zapadają osoby nadużywające alkoholu wysokoprocentowego lub palące przez lata wyroby tytoniowe, a także grupy zawodowe, u których choroba jest skutkiem eksploatacji krtani (nauczyciele, śpiewacy itd.).

Innym czynnikiem wpływającym na wystąpienie raka gardła lub krtani jest zakażenie wirusem HPV, który najczęściej przenoszony jest drogą płciową, w trakcie seksu analnego, waginalnego, a nawet oralnego (wówczas zmiany pojawiają się właśnie w jamie ustnej). Niektóre typy tego wirusa mają charakter wysokoonkogenny – to one mogą być źródłem nowotworu.

Więcej informacji na temat wirusa brodawczaka ludzkiego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczny-seks-oralny-moze-powodowac-raka.

Oczywiście niezależnie od tego, jak rzadko występuje rak gardła i krtani, ewentualnych objawów nowotworu nie należy bagatelizować. Utrzymująca się chrypa, trudności w przełykaniu, niewyjaśniony katar czy ból ucha zdecydowanie wymagają konsultacji laryngologicznych. Badanie powinno rozwiać wątpliwości.

O objawach, a także leczeniu nowotworów gardła przeczyta Pan w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory-niezlosliwe-gardla oraz https://portal.abczdrowie.pl/rak-krtani.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy