Jak pomoc sobie w przypadku bólu gardła?

Dzień dobry, mój problem polega na tym że nie dawno zostało dezaktywowane moje ubezpieczenie, i nie wiem do jakiego lekarza się zgłosić prywatnie, bo rodzinnych u mnie w mieście nie ma. Problem polega na bóle gardle przy przełykania śliny, na język jest o dziwnym białym kolorze, gardło zaczerwienione. Nie raz z rana mam lekkie bole ucha jednego. Trzyma mnie to już 3 dzien, bardzo prosił bym o pomoc tabletki do ssania pokroju cholinex nie pomagaja.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podane przez Pana objawy mogą świadczyć na przykład o anginie. Taki stan, zwany też zapaleniem jamy śluzowej gardła powodowany jest przez bakterie lub wirusy. Jest to choroba, którą łatwo się można zarazić, dlatego w takim przypadku zalecamy samoizolację. Do innych symptomów tego schorzenia należą: zatkany nos, kaszel, wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, a nawet biegunka. Przy leczeniu stosowana jest antybiotykoterapia, dlatego wskazanym byłaby wizyta u lekarza rodzinnego lub laryngologa.

Biały nalot na języku mógłby też wskazywać na jakieś infekcje grzybicze, w których przeciwdziała się preparatami przeciwgrzybiczymi, jednak w połączeniu z bólem gardła jest to mało prawdopodobne. Możliwe też, że taki stan jest spowodowany łagodniejszym od anginy zapaleniem gardła, jednak i w tym przypadku powinno się stosować odpowiednie leki łagodzące ból.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, opisujący dolegliwość anginy:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.