Co robić z tym zgrubieniem po operacji przepukliny?

Witam serdecznie, Jestem kilka dni po laparoskopowym zabiegu przepukliny pachwinowej (prawej). Czuję się coraz lepiej natomiast zauważyłem, że nadal występuje obrzęk w miejscu przepukliny podobny rozmiarem temu sprzed zabiegu. To zgrubienie nie zmniejsza się wraz z moim powrotem do normalnego funkcjonowania. Czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgrubienie po operacji przepukliny pachwinowej to częsty problem. Nie musi on jednak oznaczać niczego niepokojącego i może wynikać z obrzęku tkanek po przebytym zabiegu oraz gojeniem się rany pooperacyjnej. Jest to najbardziej prawdopodobne, zwłaszcza, że operacja odbyła się zaledwie kilka dni temu.

Potrzeba więc czasu, aby opisana zmiana zmniejszyła się. Nie zaszkodzi skonsultować zgrubienia z chirurgiem wykonującym operację, który oceni, czy nie doszło do żadnych powikłań. Czasem konieczne jest również wykonanie kontrolnego USG.

Podobne pytania pojawiały się na naszym portalu. Znaleźć je można pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zgrubienie-po-operacji-przepukliny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrubienie-po-zabiegu-przepukliny-pachwinowej.

Więcej na temat leczenia przepukliny pachwinowej przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.