Co robić z tymi kołataniami serca u 20-latki?

Witam, 3 tygodnie temu zaczęły się u mnie niepokojące objawy: kołatanie serca, wysokie ciśnienie, zmęczenie, senność, duszności, bóle w klatce piersiowej. Zaczęło się od jednorazowego skoku pulsu-150, dopóki nie poszłam do lekarza rodzinnego, który przepisał mi concor cor miałam przyśpieszony puls i ciśnienie powyżej 150/100. Myślałam, że to mogą być objawy na tle nerwowym ale lekarz, który mnie osłuchał, stwierdził że gdyby to było na tle nerwowym to serce zwalniało by na wydechu. Czekam na wizytę u kardiologa i zaniepokoiły mnie niektóre objawy np. serce mocno przyśpiesza na 2-3min i momentalnie staje się blada. Dodam, że zmagam się od kilku lat z anemią, która cały czas powraca gdy tylko odstawię żelazo. Czy to może być spowodowane tą właśnie anemią?

Opisane przez Panią objawy mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Na pierwszy plan wysuwa się niedobór żelaza, którego typowymi objawami są przyspieszone bicie serca i zmęczenie. Konieczne jest więc wykonanie morfologii, a warto również oznaczyć poziom ferrytyny, który jest bardziej miarodajnym wykładnikiem zapasów żelaza niż samo oznaczenie żelaza. Innym badaniem, które należy wykonać jest TSH dla oceny funkcji tarczycy. Nieprawidłowy poziom potasu i magnezu również może powodować zaburzenia pracy serca. Bardzo istotnym badaniem jest EKG - jeśli nie wykaże ono zmian w danym momencie należy wykonać całodobowe badanie holter EKG dla oceny rytmu serca. Poza przyczynami tzw. somatycznymi (z ciała) warto pamiętać o możliwym podłożu psychologicznym. Warto wypróbować proste ćwiczenie oddechowe (skupienie się na oddechu, branie powoli wdechu licząc w myślach do 4, zatrzymanie na 4, wydech na 4, zatrzymanie na 4 - i tak w kółko kilka razy). Jeśli jednak ćwiczenia spotęgują dolegliwości, nie należy ich kontynuować. Do czasu wizyty u kardiologa warto również suplementować magnez (mleczan lub cytrynian magnezu, pełna dawka wg ulotki wybranego preparatu).