Co robić z tymi objawami u ciężarnej?

Witam, zaczęłam 28 tydzień ciąży. Przed ciaza cierpiałam już na nerwice lękową. Po 13 latach to moja druga ciaza. Nie przebiega ona spokojnie. Mam arytmie komorowa serca. Teraz okazało się że muszę brać leki na niedoczynność tarczycy. Ostatnio miałam bol nogi. Ale USG doppler nic nie wykazał miałam robione na SOR. Prawdopodobnie to rwa kulszowa. Kazano mi powtórzyć D dimery. Zrobiłam to badanie i mnie przeraziło. Wyszły 1040 na norme 500. Czasami zdarza się że mi duszno i gorąco ale trwa to jakiś czas i mija i potem znowu. Ale ostatecznie przechodzi. Oczywiście denerwuje się że mam zator płucny. Od początku ciąży biorę acard 15o mg. Moja koagulacja wychodzi w normie w każdym badaniu. Pierwsza ciaza bez komplikacji i incydentów zakrzepowych. Czy często zdarzają się sytuacje w ciąży że kobieta ma zator? Proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

Proszę pamiętać, że zgodnie z aktualną literaturą medyczną, preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Acard) można stosować do 36 tygodnia ciąży. Ponadto zażywanie leku powinno opierać się na określonych kryteriach - zasadność stosowania określa lekarz prowadzący ciąże.

Należy pamiętać, że wartości d-dimerów w czasie ciąży są wyższe, niż w populacji ogólnej. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, obecne normy są następujące:

I trymestr: 167-721 ng/mL,

II trymestr: 298-1653 ng/mL,

III trymestr 483-2256 ng/mL.

Pozdrawiam