Co robić z wymiotami i bólem brzucha u dziecka?

Córka ma 7 lat. Od 2 miesięcy co jakiś czas (okolo 2 tygodnie) pojawiają się u niej wymioty i ból brzucha. Czasem towarzyszy temu stan podgoraczkowy i biegunka. Badałam kupę ijest brak pasożytów oraz bakterii helikobacter. To się zaczęło kilka dni po moim powrocie z synkiem ze szpitala. On tam załapał nanowirusa i myślałam na początku że przywieźliśmy to ze szpitala. Ale zaczyna być to niepokojące i nie wiem co robić.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że wykonała Pani już jakieś badania diagnostyczne w poszukiwaniu przyczyny tego stanu u Pani córki. Niemniej jednak, gdy bóle brzucha i wymioty oraz stan podgorączkowy powracają to najpewniej konieczna będzie wizyta u gastrologa dziecięcego. Jest możliwe, że po pobycie w szpitalu Pani czy drugie dziecko zaraziliście córkę. Jednak mimo wszystko po takim czasie objawy powinny już ustąpić. Lekarz przeprowadzi wywiad i zleci wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych. Na pewno konieczne będzie wykonanie badania krwi (morfologii, OB, CRP, poziomu prób wątrobowych), badanie moczu (może posiew), badania stolca pod różnym kątem. Dodatkowo trzeba będzie też wykonać badania obrazowe np. USG jamy brzusznej. U dzieci przyczyn takiego stanu jest wiele. Są to choroby zapalne jelit czy żołądka, nietolerancje pokarmowe czy wady w budowie narządów. Symptomy, które Pani opisuje u córki zawsze wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą, aby ustalić przyczynę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gdy-dziecko-wymiotuje

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

https://portal.abczdrowie.pl/niestrawnosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.