Co robić z wysiękiem w kolanie po operacji ACL?

Witam, mam 31 lat i mam problem z kolanem po rekonstrukcji acl. Operacja była 3 miesiące temu, a ja nadal walczę z wysiękiem w kolanie. Biorę leki przeciwzapalne oraz maści, często chłodze noge i w miarę możliwości oszczędzam. Rehabilitacja od samego początku została wdrożona ale przez opichliznę progres z ćwiczeniami słaby. Trzy punkcje na wizytach kontrolnych, a na usg niby wiązadło trzyma. Cóż może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Co zrobić aby kolano wracało do sprawności? Lekarz stwierdził, że jak na kolejnej wizycie będzie dużo płynu to poda steryd. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

operacja więzadła ACL w kolanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w obrębie kończyny dolnej. Dotyczy zarówno osób młodych, jak i starszych. Z Pana relacji wynika, że pojawiają się powikłania po zabiegu, który miał miejsce 3 miesiące wcześniej. Dochodzi do wytwarzania się opuchlizny i zbierania płynu wysiękowego, co powoduje ból. Skutkiem tego jest niemożność przeprowadzenia pełnej rehabilitacji, której celem jest przywrócenie pełnej sprawności Pana kolanu. Wygląda na to że prawdopodobnie wytwarza się stan zapalny operowanych tkanek.

Skoro nie działa leczenie przeciwzapalne to najpewniej lekarz ma rację co do konieczności włączenia leczenia sterydowego. Ponadto, jeśli uzna to za słuszne to możliwe, że zleci jeszcze wykonanie badania obrazowego, np. USG lub MR tego kolana. Pozwoli to na dokładną ocenę jego leczenia i podjęcia decyzji co do dalszych kroków.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rewizyjna-rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego

https://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-kolana

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kolana

https://portal.abczdrowie.pl/plastyka-rekonstrukcyjna-stawu-kolanowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.