Co robić aby wzmocnić kolano?

Dzień dobry, Jestem 9 miesięcy po rekonstrukcji ACL oraz częściowego usunięcia łąkotki przyśrodkowej. Podczas próby uderzenia piłki kiedy cały ciężar ciała oparty jest na nodze operowanej lub robiąc przysiad obunóż kiedy dociskam nogę do podłoża dochodzi do uciekania kolana do środka tak jakby problemem była łąkotka, która teraz po wycięciu powoduje, że powierzchnie stawowe są niedopasowane. Mam pytanie czy oprócz wzmocnienia mięśni nóg mogę coś jeszcze zrobić aby problem się nie pojawiał ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziewięć miesięcy po zabiegu rekonstrukcji ACL to stosunkowo niedługi okres dla rekonwalescencji tak strategicznego i wrażliwego stawu, jakim jest kolano. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przy obecnym stanie wiedzy i nowoczesnych technikach operacyjnych, jest procedurą o niskim ryzyku powikłań i w około 95% przypadków prowadzi do uzyskania prawidłowej stabilności kolana. Szczególnie kiedy jest połączona z prawidłową rehabilitacją, która jest niezastąpionym i wymaganym etapem w drodze powrotu do zdrowia.

Uzyskanie pełnej sprawności w większości przypadków zajmuje około sześciu miesięcy. Jednak nie mówimy tutaj o sprawności sportowej. Powrót do biegania po równym terenie, bez nagłych zrywów i zahamowań, czy szybkiej zmiany kierunku, to kolejne 3 miesiące odpoczynku i rehabilitacji. Wszystkie inne formy aktywności wymagające ruchów skrętnych kolana będą wymagały od Pana następnych 3 miesięcy cierpliwości.

Warto jest skontaktować się z ortopedą sportowym, który po przebadaniu nogi wskaże Panu, w jaki sposób można kolano wzmacniać poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz np. zastosowanie taśm kinezjologicznych. Ważne jest, aby stawu nie przeforsować: do ćwiczeń podchodzić z umiarem i rozwagą, a nowe aktywności wprowadzać, gdy stan kolana na to pozwala.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pan w materiałach:

https://portal.abczdrowie.pl/rewizyjna-rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rehabilitacja-po-rekonstrukcji-acl

https://uroda.abczdrowie.pl/program-rehabilitacji-po-pierwotnej-rekonstrukcji-wiezadla-krzyzowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.