Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

dzień dobry! chciałam zapytać, ile musi upłynąć czasu od operacji żeby podjąć fizjoterapię? mam mieć przeprowadzoną rekonstrukcję ACL - ile mniej więcej trwa rehabilitacja?
KOBIETA ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Czas powrotu do normalnej aktywności zawodowej jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi około 6 do 12 tygodni. Powrót do aktywności sportowej w ograniczonym zakresie jest możliwy po upływie 4 miesięcy. Zwykle jednak przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stabilizatora stawu kolanowego.

0

Postępowanie fizjoterapeutyczne rozpoczyna się już właściwie od samego wykonania zabiegu po okresie ostrym.
Etapy okresu pooperacyjnego czyli po zabiegu rekonstrukcji ACL można podzielić na:
Etap1: do 14 dni po operacji z zaznaczeniem okresu ostrego do czwartej doby po zabiegu.
Etap2: to tzw. etap powrotu funkcji pomiędzy 2 a 6 tygodniem po zabiegu.
Etap3: to głownie trening dynamicznej siły neuromotorycznej i trwa do 9 tygodnia po zabiegu.
Etap4: dalsze usprawnianie a od 12 do 16 tygodnia pracuje się nad zwiększaniem wytrzymałości
Oczywiście powyższy wytyczne są ogólnym zarysem. Program rehabilitacji jest dobierany indywidualnie.

0

Witam,
warto wiedzieć, że fizjoterapię w przypadku rekonstrukcji więzadła ACL powinno rozpocząć się już PRZED zabiegiem. Minimalizacja stanu zapalnego po urazie, praca nad poprawą zakresu ruchu czy trening ekscentryczny mięśni, znacznie ułatwią powrót do sprawności po zabiegu.
Całkowity powrót do aktywności sprzed urazu (w tym sportu) zajmuje około 6 miesięcy, jednak powrót do podstawowej, codziennej aktywności jest dużo szybszy (2-3 miesiące). Oczywiście przebieg fizjoterapii jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego czas ten może ulec zmianie.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

ACL rekonstrukcja

ACL rekonstrukcja Byłam u lekarza wziął ode mnie płytę z przebiegiem badania MRI zbadał powiedział że zadzwoni 19.10 będzie m-c jak czekam. Jest to lekarz ,który mnie operował,po 3 m-cach po operacji nie dał mi karteczki ,która pozwoliła by mi na rejestrację do niego na kolejną wizytę.Teraz byłam prywatnie 110 zł.Czekam i nie wiem co robić z tą śrubą.Każdy inny lekarz odsyła mnie do tego kto operował.Nie wiem już o kogo mam się zwrócić.PROSZĘ O POMOC!!!!!
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.
Płyta z zapisem badania MR jest własnością pacjenta, powinna się więc Pani domagać jej zwrotu (niekoniecznie w trakcie wizyty lekarskiej). W karcie informacyjne ze szpitala w którym była Pani operowana powinna natomiast znajdować się informacja na temat rodzaju wykonanego zabiegu i planie dalszego postępowania. Na podstawie tych dokumentów inni specjaliści mogą kontynuować rozpoczęte leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Rekonstrukcja ACL i rewizyjna rekonstrukcja

Witam! Mam 23 lata. 3 lata temu miałam przeprowadzoną rekonstrukcję ACL. Okazało się, że lekarz wszczepił w złym miejscu przeszczep przez co nie mogę dojść do pełnej sprawności i pozbyć się bólu. Kilku lekarzy stwierdziło że konieczna jest rewizyjna rekonstrukcja. Jeden proponuje metodę jednoetapową`inny zaś dwuetapową. Na którą się zgodzić? Czy kości wytrzymają operację jednoetapową? Pozdrawiam!
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Obydwie metody mają swoje wady i zalety. To która metoda jest korzystniejsza powinien ocenić specjalista mając na uwadze dotychczasowe wyniki badań oraz aktualny stan kliniczny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty