Co się stało z moim okresem podczas stosowania antykoncepcji?

Witam. Od około 2 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, jednak w sierpniu postanowiłam przestać. We wrześniu miałam normalnie okres z odstawienia (podczas 7-dniowej przerwy), w październiku praktycznie równy miesiąc po - kolejny okres, no i nadszedł listopad. Postanowiliśmy z moim ówczesnym partnerem ponownie wrócić do tabletek, dodam ze kochaliśmy się bez zabezpieczenia przy stosowaniu metody kalendarzykowej, obserwacji śluzu, przerywanej (nigdy mnie nie zawiodły). W listopadzie "niby" pierwszy dzień okresu (miałam niesamowite bóle miesiączkowe, obfite krwawienie), więc wzięłam także pierwszą tabletkę po czym na następny dzień dostałam delikatnego krwawienia, a na kolejny już byłam czysta i po okresie nie było śladu. Teraz pytanie - co się stało? Tabletki biorę nadal - nie przerwałam zażywania. Nie wiem czy wiek i dziecko ma na to wpływ, ale mam 27 lat i jestem już po 1 ciąży 6 lat temu. Proszę o w miarę nakierowująca odpowiedź co może być przyczyną. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zaburzenie miesiączki może być spowodowane perturbacjami związanymi z odstawieniem tabletek i ponownym rozpoczęciem ich brania. Często przy pierwszym opakowaniu tabletek okres ulega wyraźnemu skróceniu. Istnieje też szansa, że jest Pani w ciąży, której pierwsze objawy u niektórych kobiet do złudzenia przypominają objawy nadchodzącej menstruacji.

Czasem w początkowej ciąży dochodzi do krwawień czy plamień w okresie, gdy normalnie wystąpiłaby miesiączka. Radzę wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!