Czy możliwa jest ciąża u 25-latki podczas stosowania antykoncepcji?

Witam mam pytanie Mianowicie w 14 dniu cyklu była Wpadka mąż poprostu wyszedł skończył poza mną wytarł członka i dalej kontynuowaliśmy biorę tabletki antykoncepcyjne 2 składnikowe Ale podczas tej wpadki byłam 1 dzień po antybiotyku z azytromycyna z tego co wyczytałam azytromycyna nie obniża skuteczności antykoncepcji ale itak postanowiłam wziąć tabletkę po escapele wzięłam ją 20 godzin po stosunku tydzień po tabletce wystąpiło krwawienie trwało nie cały tydzień . Po tym krwawieniu miałam tabletki placebo i powinno się zacząć krwawienie z odstawienia ale nie zaczęło się więc wzięłam tak jak normalnie następne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych dziś biorę 6 tabletkę normalną a krwawienia dalej nie mam czy brak tego krwawienia z odstawienia może być spowodowane poprostu duża dawką hormonów czy warto się bać? Czy poprostu czekać na następne krwawienie z odstawienia bo ryzyko ciąży jest chyba naprawdę minimalne dodam że przy antybiotyku stosowałam dość dobry probiotyk

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

brak krwawienia z odstawienia może być związany z zaburzeniami hormonalnymi, jakie wystąpiły na skutek zastosowania antykoncepcji awaryjnej. Ponadto czasem zdarza się brak krwawienia z odstawienia i jeśli jest to sytuacja jednorazowa, to nie jest ona powodem do niepokoju.

Ryzyko zajścia w ciążę nie jest duże, skoro zastosowała Pani Escapelle. Dodatkowo częściowo mogła być Pani również chroniona tabletkami antykoncepcyjnymi, gdyż ich skuteczność mogła być obniżona przez antybiotykoterapię, ale nie oznacza to, że nie było jej wcale.

Proszę poczekać na kolejne krwawienie z odstawienia. Jeśli się nie pojawi, proszę skonsultować się z ginekologiem.

Podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazycie-escapelle-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych-a-ochrona-przed-ciaza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-escapelle-oslabia-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-awaryjnej-a-brak-krwawienia-w-ciagu-7-dniowej-przerwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.