Co sugerować może moje tk płuc?

Witam. Co oznacza wynik badania TK? Pęcherze rozedmowe podopłucnowe widoczne obustronnie, z przewagą zmian po stronie lewej, gdzie największe pęcherze do 25 mm na wysokości segmentu 6. Węzły chłonne śródpiersiowe liczne, największe poniżej rozwidlenia tchawicy do 9mm.

Oznacza, że ma pan przewlekłą chorobę płuc i powinien pan leczyć się w poradni pneumonologicznej. Pęcherze rozedmowe tworzą się w przebiegu Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. W tej części gdzie są pęcherze rozedmowe nie ma zdrowych i czynnych pęcherzyków płucnych, nie zachodzi więc wchłanianie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest przewlekły nikotynizm. Konieczne przewlekłe leczenie farmakologiczne, najlepiej inhalacyjne. Duże pęcherze rozedmowe czasem trzeba usuwać chirurgicznie, ale to rzadkość.