Dzień dobry
lewatywa i picie siarczanu magnezu to ostateczność. Metody, które Pani opisuje mogą zadziałać ale krótkotrwale. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietą. Stosowanie diety bogatej w błonnik oraz picie dużej ilości wody powinno przynieść efekty już po około 2 tygodniach.
W celu poprawy wypróżneń proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Joanna Wasiluk
Dietetyk
Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania. Problemy z wypróżnianiem mogą wynikać z różnych przyczyn. Zazwyczaj są one spowodowane stosowaniem nieodpowiedniej diety.
Aby polepszyć procesy trawienne warto spożywać produkty bogate w błonnik oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Być może wskazane będzie wprowadzenie kilku modyfikacji do swojego jadłospisu. Warto to zrobić, konsultując się z doświadczonym dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiedni plan żywieniowy dopasowany do Pani potrzeb i stylu życia. Do czasu wizyty u specjalisty może Pani sięgnąć po różne ziołowe herbaty dostępne w aptekach bez recepty wspomagające trawienie. Nie zaszkodzi również zwiększyć swoją aktywność fizyczną.
Jeżeli jednak problemy nadal będą występować być może wskazana będzie dodatkowa, rozszerzona diagnostyka. W takim przypadku warto skonsultować się z gastrologiem, aby wykluczyć choroby układu pokarmowego. Jeżeli lekarz wykryje jakieś nieprawidłowości być może konieczne będzie wykonanie badania usg brzucha. Specjalista może również zalecić zrobienie gastroskopii i kolonoskopii. W przypadku, gdy dolegliwości nie będą ustępowały, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem
Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-problemow-z-wyproznianiem-u-osoby-pijacej-duzo-wody
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uporczywe-zaparcia-u-39-latka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co robić z takim złym wypróżnianiem się? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jest powodem problemów z wypróżnianiem u osoby pijącej dużo wody? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jak się lepiej wypróżniać i pozbyć zaparć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co mogę jeszcze zrobić, żeby pozbyć się problemu z wypróżnianiem? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zwalczyć skutecznie otyłość I zaparcia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak poprawić perystaltykę jelit? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jakie są sposoby na wzdęcia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co może być przyczyną rzadkiego wypróżniania? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak poprawić pracę jelit? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy jagody Acai przyspieszą metabolizm? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)