Co to jest patologiczna tolerancja cukru i jak powinno wyglądać leczenie?

Witam! Moja mama ma 53 lata, waży 50 kg przy wzroście 154 cm. Po badaniu krwi dostała od diabetologa informację, że ma patologiczną tolerancję glukozy. Co to takiego? Mama regularnie mierzy sobie poziom cukru, ponieważ zalecił to lekarz rodzinny. Poziom cukru u mamy waha się od 50-60 (wtedy często mdleje) do nawet powyżej 200. Mama stosuje dietę dla cukrzyków, ale pomimo to wahania poziomu cukru są aż tak duże. Proszę o radę, czy da się to jakoś leczyć?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Nieprawidłowa tolerancja glukozy (często oznaczana symbolem angielskim IGT - impaired glucose tolerance) to sytuacja, w której po podaniu określonej dawki glukozy w badaniach występuje wynik nieprawidłowy, ale nie wskazujący na cukrzycę.

Natomiast u mamy raczej występuje cukrzyca - na podstawie oznaczeń glikemii powyżej 200. Prawdopodobnie przyczyną spadków jest farmakoterapia. Jeżeli poziomy poniżej 60 są częste, konieczna jest wizyta u diabetologa.

Na poziom cukru ma również wpływ posiłek oraz wysiłek fizyczny.

Pozdrawiam