Co to za uczulenie? Co mogło je wywołać?

Witam! Od pewnego czasu mam problemy z alergia i nie do końca wiem co ja wywołało. Alergia pojawiła się ok. miesiąc temu i objawia się swędzeniem, bąblami które przypominają ugryzienie komara, bólem i delikatną opuchlizną palców u rąk (również świąd dłoni). Występuje najczęściej w okolicach łokci, na pośladkach, kolanach, stopach, dłoniach, czasami wokoło oczu i na przedramieniu. Pojawia się bardzo szybko i znika bez śladu. Otóż mam kilka podejrzeń co do przyczyny. Wiec pierwsza to m*** który stosuję bezpośrednio na skórę głowy, zacząłem stosować to 2 miesiące temu i natychmiast po pierwszej aplikacji pojawił się świąd skóry głowy i pieczenie. Zgodnie z zaleceniami producenta powoli zwiększałem dawkę, żeby przyzwyczaić organizm na środek i po 3 tygodniach świąd i łuszczenie skóry głowy ustąpiły. Może alergia ta się nawróciła i dotknęła inne obszary ciała? Drugie moje podejrzenie pada na odżywkę białkową (różne rodzaje białka, kazeina, albumina, serwatka, węglowodany i dodam, że smak czekoladowy), która zacząłem stosować właśnie miesiąc temu (rok temu piłem ją przez miesiąc i nic nie wystąpiło) i na drugi dzień pojawiła się właśnie ta pokrzywka pierwszy raz. Pomimo pokrzywki stosowałem odżywkę jeszcze przez ok 1,5 tygodnia. Odłożyłem odżywkę i nie biorę jej już 2 tygodnie, a niestety świąd i bąble nadal się pojawiają. Nie wiem ile takie objawy mogą się utrzymywać po odstawieniu alergenu? Zrezygnowałem też z jedzenia orzechów i czekolady, ale bez zmian. Dodam, że nigdy nie bylem raczej uczulony. Bardzo prosiłbym o pomoc i odpowiedź na co mogę być uczulony i czy to na pewno jest pokrzywka. Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Pana zmiany rzeczywiście mogą mieć charakter uczuleniowy.
Wszystkie opisywane przez Pana scenariusze są możliwe - zmiany mogły się pojawić zarówno w wyniku stosowania leku jak i odżywki. Jednak ze względu na pojawienie się w krótkim czasie po zastosowaniu odżywki jest ona bardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia zmian. Po odstawieniu alergenu może trochę potrwać zanim zmiany się wycofają - jeżeli do tygodnia nie ustąpią proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym ( rozumiem że m*** włączył dermatolog).

Natomiast jest także możliwe, że zmiany pojawiły się zupełnie po innym alergenie. Może to być kosmetyk, pożywienie, stop metalu.
Jeżeli zmiany będą nawracały konieczna będzie diagnostyka i poszukiwanie substancji uczulającej.

Pozdrawiam