Czy ta pokrzywka może być wywołana kontaktem z silnym alergenem?

Dzień dobry, Czy utrzymująca się od 3 tygodni pokrzywka (pojawiająca się i znikająca na zmianę w różnych obszarach skóry) może być wywołana jednorazowym kontaktem z silnym alergenem czy wskazuje raczej na stały kontakt z nim? Jak długo po jedorazowym kontakcie z alergenem mogą pojawiać się objawy uczulenia, w tym pokrzywki?

Wynika przeważnie z częstej ekspozycji na czynnik sprawczy. Proszę pamiętać, że pokrzywkę mogą wywoływać również skrajne temperatury, światło słoneczne, czy ucisk. Istotne znaczenie mają także przyjmowane leki. Niestety często nie udaje się określić przyczyny pokrzywki przewlekłej (trwającej powyżej 6 tygodni). Sugeruję kontakt z dermatologiem lub alergologiem.