Czy moja pokrzywka ma związek z tarczycą?

Witam od siedmiu lat borykam się z pokrzywką. Pokrzywka głównie pojawiała mi się podczas zmiany temperatury np. gdy wchodziłem z zimnego pomieszczenia do ciepłego albo np. podczas pocenia. Objawy które występowały to głównie czerwone plamy, krosty oraz swędzenie. Dwie panie dermatolog zapisały mi kolejno po jednej tabletce dziennie Loratadyny następnie Clatre. Ogólnie leki pomagały aż do lipca tego roku gdzie dodatkowo doszedł nagle kolejny objaw dermografizm, od dotyku pojawiają mi się czerwone pręgi jak po zadrapaniu które swędzą oraz które za parę minut znikają. Byłem z owym problemem o Dermatologa przepisał mi on lek Telfexo 180 raz dziennie a jak nie będzie poprawy dwa razy dziennie, niestety przepisany lek nie daje poprawy nadal pojawiają się czerwone pręgi . Lek zażywam raz na dobę wieczorem, przy próbie zażywania dwa razy dziennie byłem strasznie otępiony nie do życia i pomimo zażywania dwóch tabletek również nie było poprawy. Niestety obie panie dermatolog nie potrafią mi pomóc. Ostatnio postanowiłem wykonać testy w kierunku tarczycy gdyż wiem że tarczyca też może wywoływać takie objawy oto moje wyniki: Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 4,26 pmol/L Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 11,44 pmol/L Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 0,981 mIU/L P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) 10,4 IU/ml < 34,0 P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) 17,5 U/ml Czy owe wyniki mogą sugerować jakieś problemy z tarczycą ?. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź bo już naprawdę nie wiem co mam dalej robić.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

rozumiemy, że dolegliwość, którą Pan doświadcza jest kłopotliwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Pokrzywka może występować wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Jest chorobą dermatologiczną, spowodowaną pewną reakcją skóry na działanie czynnika drażniącego. Charakteryzuje się występowaniem bladych pęcherzyków otoczonych zaczerwienioną strefą. Przypadłość ta może powodować uporczywy świąd, pieczenie skóry oraz może prowadzić do powstania blizn. Dość powszechne jest występowanie dermatografizmu, czyli czerwonych przebarwień.

Z opisu Pana objawów może wynikać, że cierpi Pan na pokrzywkę przewlekłą. Objawy skórne mogą występować na skutek czynników fizycznych, jak: ucisk, zmiany temperatury, czy promieniowanie słoneczne. Najczęściej pokrzywka spowodowana jest czynnikami alergicznymi, pod wpływem działania jakiegoś alergenu, np. sierść zwierząt, zarodniki pleśni, czy składniki kosmetyków i środków piorących.

To schorzenie dermatologiczne może być też połączone z różnymi chorobami autoimmunologicznymi, między innymi z chorobą Hashimoto i zaburzeniami tarczycy. Jednakże, analizując Pana wyniki badań, prawdopodobnie nie powinna występować żadna przypadłość związana z tarczycą. Wszystkie wyniki hormonów oraz przeciwciał występują w przyjętych granicach normy.

Ze względu na odległość, trudno jest ustalić dokładne przyczyny Pana dolegliwości skórnych. Proponujemy, zatem wizytę u lekarza alergologa i dermatologa. Specjalista może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań, jak testy skórne i serologiczne z krwi, aby wykluczyć alergie, jako przyczynę pokrzywki.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka

https://portal.abczdrowie.pl/kontaktowa-pokrzywka

https://zdrowie.parenting.pl/pokrzywka-alergiczna-rodzaje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.