Co zrobić z tą pokrzywką po lekach?

Witam w dniu dzisiejszym 20 minut po Zarzycki leku Duomox 1g dostałam ostrej pokrzywy , rumienia na całym ciele , twarz miałam bardzo czerwona łącznie z białkami opuchnięte stopy i dłonie , zmierzyłam ciśnienie i miałam 140 /115 tętno 145 zadzwoniłam na pogotowie jednak kazali mi pić tylko wodę stan ten utrzymywał się ok 2 godzin i zakończył się febra , trzęsłam się z zimna , moje pytanie brzmi co powinnam zrobić skoro odmówili mi pomocy gdzie mam się udać i jakie badania zrobić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli dobrze rozumiem, to objawy alergii na antybiotyk ustąpiły – to jest bardzo istotne, bo niekiedy mogą się utrzymywać przez długi czas lub stanowić zagrożenie zdrowia i/lub życia.

Niestety wykonanie testów alergologicznych pozwala na wykazanie alergii na antybiotyk tylko u 6-10% badanych, na co składa się wiele czynników, w tym błędne zakwalifikowanie działania niepożądanego leku jako reakcji alergicznej. Dlatego rzadko zaleca się wykonanie testów. Natomiast wiadomo, że najczęściej powodującymi reakcję alergiczną antybiotykami są cefalosporyny lub amoksycylina, będąca substancją czynną w leku Duomox. Jeżeli Pani chce, to może Pani wykonać testy skórne lub testy prowokacji lekiem (DPT). Więcej o testach alergicznych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-testow-alergicznych.

Przede wszystkim powinna Pani unikać amoksycyliny i przy każdej sytuacji wymagającej zastosowania antybiotykoterapii zgłaszać lekarzowi alergię na tę substancję czynną. Może Pani także poprosić lekarza o przepisanie leku antyhistaminowego w razie ponownego wystąpienia gwałtownej reakcji uczuleniowej – nie tylko na leki. O leczeniu reakcji alergicznej w postaci pokrzywki może Pani przeczytać tu: https://portal.abczdrowie.pl/kontaktowa-pokrzywka.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-lek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.